logo

Kaip tinkamai derėtis dėl atlyginimo bei darbo sąlygų?

15.2.2018

cover image

Darbuotojams šiuo metu yra geriausios laikas derėtis dėl darbo sąlygų, kurios pilnai juos patenkintų. Patyrusių ir įgūdžių turinčių žmonių rinkoje nėra daug, o žmogiškųjų išteklių profesionalai ieško išradingų būdų pritraukti ir išlaikyti geriausius talentus savo įmonėse.


Visos įmonės viduje vertina savo darbuotojus pagal tai, kokią prodėtinę vertę jie sukuria verslui, jų vadovavimą, paramą, santykius ir ypatingai ROI (angl. return on investment - investicijų grąža), kurią jie sukuria. Jei esi vienas pagrindinių įmonės darbuotojų, būtų gerai žinoti ir įmonėje kuriamą vertę, ir bendrą rinkos vertę, kuri, visų pirma, yra nustatoma išoriškai, už įmonės ribų, lyginant savo atlyginimą su bendra rinkos verte mūsų svetainėje manoalga.lt

Kitas žingsnis - sujungti vidinės ir išorinės vertės duomenis ir veiklos vertinimo interviu metu atvirai pasikalbėti su vadovu apie savo atlyginimo augimo lūkesčius. Galbūt jūsų įmonė neturi reguliarios atlyginimo peržiūros sistemos. Šiuo atveju, tokiam žingsniui puikus laikas būtų sėkmingai įvykdytas projektas, jeigu jūs užėmėte pagrindinį vaidmenį pritraukiant naujus klientus ar didinant pardavimus, taupant lėšas, racionalizuojant procesus ar keliant klientų pasitenkinimą.




Pasiruošimas deryboms

Derybose dėl geresnių sąlygų, labiausiai bijome sulaukti neigiamos reakcijos ir emocijų iš kitos derybų stalo pusės. Tai ne pati patogiausia pokalbio tema, kurią jūs inicijuojate. Nerimą kelia ir tai, kad toks pokalbis gali neigiamai paveikti santykius su vadovu, jus gali matyti ne pačioje geriausioje šviesoje. Potencialus darbo praradimas yra kitas rūpestis, kai vadovas pradeda ieškoti pigesnių alternatyvų, jums išreiškus savo nepasitenkinimą esamu užmokesčiu. Šioje situacijoje svarbu suvokti tai, jog prašymas peržiūrėti atlyginimą yra pagrįstas, nes darbo rinka, kaip ir bet kokia kita rinka, yra priklausoma nuo paklausos ir pasiūlos. Įmonės turi apsibrėžę atlyginimo intervalus tam tikroms pozicijoms, o kai kurios įmonės planuoja metinius atlyginimo kėlimus, atsižvelgiant ir į savo išlaidas. Įmonės šiuo metu stengiasi pasiekti darbuotojus siūlant patrauklius motyvuojančius paketus.


Ko siekiate ir kodėl?

Derybos atima daug energijos, todėl jums reikia skirti šiek tiek laiko ir paruošti tinkamus argumentus bei žinutę, kurią norite pranešti savo darbdaviui. Jums teks palikti savo komforto zoną ir pamąstyti apie asmeninės karjeros lūkesčius, ką jūs norite pasiekti ir pagrindinius jūsų iniciatyvos veiksnius. Puikus atskaitos taškas yra dabartinis atlyginimo krepšelis jūsų užimamoje pozicijoje, patirties lygis, išsilavinimas, profesinė veikla bei regionas, kuriame dirbate. Einant į susitikimą, turite būti „apsiginklavę" svarbia informacija! Vis dėlto, jūs pristatote save ir visas dėmesys yra nukreiptas į jūsų darbo našumą. Asmeninės problemos, tokios kaip „aš turiu paskolą, noriu daugiau keliauti ar turiu tris vaikus" neturėtų būti iškeltos tokiame susitikime, nors būtent tokios aplinkybės galėtų būti pirmaeilės priežastys deryboms dėl darbo užmokesčio.


Ar jūsų lūkesčiai realūs?

Jeigu nėra jokių didelių pokyčių jūsų pareigose ir jūs ilgą laiką išliekate vienoje pozicijoje, galite tikėtis užmokesčio pakėlimo iki 10 procentų, bet labiau realūs galėtų būti 4-6 procentai per metus.

Didesni atlyginimai įprastomis aplinkybėmis yra gan reti. Tokio dydžio atlyginimo pakėlimo galima tikėtis, jeigu keičiasi jūsų užimama pozicija ar pareigos ir jūs prisiimate daugiau atsakomybės. Progresyvus atlyginimo pakėlimas nuo 15 iki 20 procentų yra realus šioje situacijoje.

Jūsų esama pozicija ir jūsų darbdavio situacija turi būti tinkamai apsvarstyta. Jeigu darbo užmokesčio pakėlimas šiuo metu yra tiesiog neįmanomas, jūs visuomet galite derėtis dėl kitų darbo sąlygų, tokių kaip:

·         Nefinansinės naudos

·         Nuolaidos

·         Darbo valandos

·         Kitos pareigos

·         Profesinis augimas

·         Didesnės patirties turinčių darbuotojų mentorystė

·         Didesnės sprendimų priėmimo galios bei daugiau atsakomybės




Kaip laimėti derybose?

Nėra nieko blogiau nei siekti susitikimo su vadovu bet kokia kaina. Toks siekimas jūsų vadovą apibūdina kaip priešininką, nes jūs norite pasiekti tai, ko jis arba ji tiesiog nėra pasiruošęs jums suteikti. Toks bendravimo būdas yra nenaudingas bei panašus į varžybas. Jūs turite stengtis savo vadovą paversti sąjungininku.


Štai kodėl reikia mąstyti plačiau ir apsvarstyti kaip galvoja jūsų kolega. Su kokiais iššūkiais susiduria jūsų vadovas? Ar jūs galite padėti? Jūs turite galimybę daryti įtaką jos ar jo sprendimui arba kaip tam tikros darbo užduotys yra vykdomos. Kokį sprendimo būdą galite pasiūlyti? Bendradarbiavimu paremta komunikacija suteikia pranašumą, nes vadovai ypatingai vertina tokį būdą. Šiuo atveju pokalbis yra profesionalesnis, o emocijos yra atidėtos į šalį.

Puikus pavyzdys: „Aš labai mėgstu savo darbą bei įmonę, matau save čia augant ir toliau efektyviai dirbant. Būtent todėl norėčiau, kad jūs peržiūrėtumėte mano atlyginimą, kad jis būtų abiem pusėm efektyvus ir teisingas ir svarbiausia - motyvuojantis judėti į priekį iššūkių pilnu laikotarpiu." 



Palyginkite atlyginimą Lietuvoje

Gaukite nemokamą suasmenintą atlyginimo palyginimą.

Palyginkite savo atlyginimą