logo

Pageidaujamas ir realus atlyginimas: į ką reikėtų atsižvelgti ketinant keisti karjerą?

18.2.2019

cover image

Tarptautinio atlyginimų portalo „Paylab“ (Lietuvoje www.manoalga.lt) atlikto tyrimo duomenimis, pirmą kartą į darbo rinką žengiančiųjų lūkesčiai dėl atlyginimo yra didžiausi. Kuo vyresnis žmogus ieško darbo, tuo labiau jo lūkesčiai dėl atlyginimo atitinka tikrovę. Be to, jie linkę prašyti mažesnio darbo užmokesčio pretenduodami atlikti darbus, kurių anksčiau jie nėra dirbę. Didžiausio atlyginimo tikisi jaunesni nei 24 metų darbuotojai. Z kartos atstovai – dabartiniai absolventai ir darbo rinkos naujokai – tikisi gauti atlyginimą, vidutiniškai 9 proc. didesnį nei realusis darbo užmokestis, kurį gauna šios amžiaus grupės darbuotojai.


„Paylab" išanalizavo 73 093 atlyginimų anketas, kuriose nurodomas kiekvienos amžiaus grupės pageidaujamas atlyginimas 12 Europos šalių. Paprastai jaunesni nei 35 metų asmenys ieško informacijos apie atlyginimą, kai pretenduoja į pareigas, kurių ėjimo patirties jie neturi. Tai taip pat susiję su tuo, kad tūkstantmečio karta savo karjerą įsivaizduoja dinamiškiau nei ankstesnės kartos ir nori save išmėginti atlikdami įvairius darbus.

expected vs real salary


Laukiamas ir realus atlyginimas pagal amžių - iki 24 metų; 25-44 metų; 45 metų ir vyresni


Darbo patirties neturėjimas - ne visada kliūtis

Metų pradžia daugeliui yra susijusi su įvairiais pokyčiais, tarp jų - noru pakeisti savo karjerą, savo profesiniame gyvenime patirti kažką naujo. Kai kas pageidauja savo karjerą pakeisti radikaliai ir išmėginti sėkmę naujame darbe, kurio anksčiau nėra dirbę. Tokie darbuotojai savo lūkesčius dėl atlyginimo vertina naudodami „Manoalga.lt" paslaugą, todėl gali savo lūkesčius palyginti su realybe.

Darbo patirties neturėjimas ne visada turėtų kliudyti. Neretai pakanka turėti vien būtinųjų įgūdžių, pvz.: mokėti užsienio kalbą ar būti komunikabiliam. Darbo rinkoje mažėjant darbuotojų pasiūlai, darbdaviai atitinkamai mažina savo lūkesčius. Šiandien ne viena bendrovė gali pasiūlyti mokymus darbo vietoje, taip pat teikti reikalingą pagalbą keičiant darbą.

Kaip galėčiau sužinoti, kokio atlyginimo galiu tikėtis pretenduodamas į pareigas, kurių darbo patirties neturiu?

Manoalga.lt atlyginimų portalas darbo ieškantiems darbuotojams teikia internetinę paslaugą - jie gali sužinoti įvairių pareigų atlyginimų vidurkius. Pasirinkę pageidaujamas pareigas, lankytojai laukelyje „DARBO PATIRTIS" gali pasirinkti punktą „Aš nedirbau šio darbo". Pildydami anketą, jie gali tiesiog nurodyti atlyginimą, kurio jie tikisi, ir palyginti jį su realiu atlyginimu. Tačiau nurodyti duomenys - atlyginimas, kurio tikimasi, - neturi įtakos galutiniam atlyginimų skaičiavimo rezultatui, kurį lankytojai mato tinklalapyje. Tinklalapyje rodomi skaičiai tėra realus patyrusiems darbuotojams mokamas darbo užmokestis.

expected vs real salary Lithuania



Į ką turėčiau atsižvelgti tardamasis dėl atlyginimo pretenduodamas į pareigas, kurių darbo patirties neturiu?


how to speak about salary job interview Lithuania


Vienų ar kitų pareigų vertę svarbu žinoti tiek kalbant su personalo vadovais dėl darbo, tiek planuojant savo asmeninius finansus. Juk ne veltui sakoma, kad sėkmė šypsosi tiems, kurie yra pasirengę.

Tai, kaip ieškantieji darbo įsivaizduoja atlyginimo dydį, mokamą už konkrečias pareigas, į kurias jie svarsto pretenduoti, neretai skiriasi nuo realių skaičių. Daugelyje sričių lūkesčiai būna pernelyg dideli arba pernelyg maži. Čia svarbu nepamiršti, kad pareigų atlyginimo vidurkis manoalga.lt sistemoje skaičiuojamas susumavus tiek žemesniojo, tiek aukštesniojo lygio darbuotojų, kurie dirba įvairaus dydžio ir skirtingų veiklos sričių įmonėse, atlyginimus. Todėl atlyginimo vidurkis parodo tik bendrą vaizdą. Darbo pokalbio metu taip pat svarbu pasidomėti aspektais, galinčiais turėti įtakos jūsų galutinėms pajamoms arba netgi padėti sumažinti esamas išlaidas. „Paylab" parengė sąrašą, kuriame nurodyti šeši dalykai, į kuriuos turėtumėte atsižvelgti.

1) Darbo laikas (pamainos, viršvalandžiai, darbas vakarais, naktimis ar savaitgaliais)

Darbuotojo atlyginimas priklauso nuo darbo laiko ir trukmės. Pokalbio metu būtinai pasidomėkite, kiek valandų reikia išdirbti norint gauti bazinį atlyginimą ir ar darbdavys moka už viršvalandžius. Iš anksto reiktų žinoti, kokią darbo laiko dalį sudaro darbas vakarais arba savaitgaliais, turint omenyje tai, kad už tokį darbą būtina mokėti priedus. Be to, neetatinių darbuotojų atlyginimai taip pat priklauso nuo faktinio darbo laiko.


2) Galimybė naudotis bendrovės įranga ir priemonėmis asmeniniais tikslais

Darbuotojo komfortui įtakos turi ir tai, ar jis gali naudotis bendrovės įranga ar priemonėmis asmeniniais tikslais. Dažniausiai tai yra tarnybinis telefonas, nešiojamasis kompiuteris ar automobilis. Kartais taip pat gali būti suteikiama galimybė naudotis bendrovės patalpoms ar techninėmis priemonėmis. Atsižvelgus į bendrovės veiklą, darbuotojams gali būti siūloma iš bendrovės pigiau įsigyti likusių nepanaudotų medžiagų, amatų sektoriuje - naudoti cecho įrangą asmeniniais tikslais. Daugelis darbdavių suteikia darbuotojams, perkantiems bendrovės prekes ir paslaugas, įvairių nuolaidų.


3) Kaip dažnai teks vykti į komandiruotes

Jeigu pareigybės aprašyme nurodyta, kad darbuotojui reikės keliauti, tokios kelionės laikomos komandiruotėmis. Jeigu darbdavys jus išsiunčia į komandiruotę, pagal įstatymus jums turi būti mokami komandiruotpinigiai maisto ir kelionės išlaidoms padengti, o komandiruotei trunkant keletą dienų - taip pat apgyvendinimo išlaidoms padengti. Komandiruotėms į užsienį skiriami kur kas didesni dienpinigiai.


4) Darbdavio priedų prie atlyginimo planas

Dažniausiai mokamas priedas - kintamoji atlyginimo dalis. Pasiteiraukite darbdavio apie mokamus priedus ir sąlygas, kurios turi būti įvykdytos norint juos gauti. Pavyzdžiui, galėtumėte pasidomėti, ar yra mokamos mėnesio premijos, tryliktasis atlyginimas arba premijos metų pabaigoje. Paprastai bendrovės skiria premijas darbuotojams, kurie padeda gerinti kokybę, sumažinti bendrovės išlaidas, diegia naujoves, rekomenduoja naujų ir gabių darbuotojų, pritraukia naujų klientų arba viršija jiems nustatytus tikslus. Be to, gerai, jeigu darbuotojas pats laikosi ir skatina kitus laikytis bendrovės kultūros.

Toliau esančioje lentelėje parodyta, kiek darbuotojų gauna mėnesio premijas tam tikrose šalyse. Tokie priedai prie atlyginimo dažniausiai mokami Čekijos Respublikoje, Slovakijoje ir Slovėnijoje.


Darbuotojų, gaunančių MĖNESIO PREMIJAS, skaičius pagal pareigybes 2018 m.


monthly bonuses overview lithuania



5) Atsakomybės lygmuo darbe

Pagrindinė darbo pokalbiams taikoma taisyklė - apie atlyginimą derėtų kalbėti tik po to, kai pašnekovas supažindina jus su visomis jūsų pareigomis ir atsakomybe. Ypač mažesnėse bendrovėse būna taip, kad pareigos yra sujungiamos - tai reiškia, kad vienas pareigas einančiam darbuotojui tenka atlikti kelis darbus. Pagal atsakomybės apimtį ir lygmenį galite įvertinti su ja susijusį stresą.

Palyginkite savo ir kitų darbuotojų atlyginimą


6) Bandomasis laikotarpis ir jūsų atlyginimas jį sėkmingai užbaigus

Jei darbuotojas dirbti pradeda neturėdamas atitinkamos patirties, darbdavys negali būti tikras, kad jis yra tinkamas eiti šias pareigas. Todėl logiška susitarti dėl kompromiso - nustatyti pradinį atlyginimą, kuris gali būti didinamas iki norimo lygmens pasibaigus bandomajam laikotarpiui. Tokiu būdu abi šalys gali būti patenkintos. Vadovų pareigoms nustatomas bandomasis laikotarpis gali būti ilgesnis nei įprasta. Pokalbio metu pasidomėkite galimybe po bandomojo laikotarpio gauti didesnį atlyginimą. Taip pat galite paprašyti nuostatą dėl atlyginimo didinimo įtraukti į darbo sutartį.





Rita Karavaitienė
+370 620 37335

Palyginkite atlyginimą Lietuvoje

Gaukite nemokamą suasmenintą atlyginimo palyginimą.

Palyginkite savo atlyginimą