Aukštojo išsilavinimo įtaka atlyginimo dydžiui

Jūsų išsilavinimas greičiausiai turės įtakos jūsų vaikų išsilavinimo krypčiai ir lygiui. Įvairūs tyrimai parodė, kad jei tėvai turi universitetinį išsilavinimą, labai tikėtina, kad jų vaikai taip pat studijuos aukštojoje mokykloje. Tuo tarpu vaikai iš socialiai nepalankios aplinkos, daugiausia dėl savo tėvų požiūrio, turi mažesnius tikslus, lūkesčius ir geresnio gyvenimo perspektyvas. Daugeliui jaunų žmonių aukštasis mokslas padidina teigiamų pokyčių galimybę ir leidžia kovoti su skurdu. Bet ar verta investuoti laiką, energiją ir pinigus studijoms universitete? Paylab.com (Lietuvoje – www.manoalga.lt) pažvelgė į šį klausimą šiek tiek plačiau.


Aukštasis mokslas suteikiami privalumai


Europoje, ypač Vidurio Europos šalyse, Balkanuose ir Baltijos šalyse, kuriose universitetinis išsilavinimas daugiausia yra nemokamas, aukštasis mokslas tikrai atsiperka dėl jo teigiamo poveikio darbo užmokesčiui. Remiantis darbuotojų atlyginimų analize, absolventai uždirba vidutiniškai dvigubai daugiau nei turintys vidurinį išsilavinimą. Darbo užmokesčio skirtumas su amžiumi tik didėja, nes aukštąjį išsilavinimą turinčių darbuotojų atlyginimas auga visu aktyvios karjeros periodu. Kalbant apie viso gyvenimo pajamas, vidurinį išsilavinimą turintys darbuotojai niekada nesugebės sumažinti darbo užmokesčio skirtumo su aukštąjį išsilavinimą turinčiais darbuotojais.


Remiantis Amerikos tyrimų centro "Pew Research" analize, universitete įgyti įgūdžiai turi teigiamą poveikį būsimam finansiniam statusui, pasitenkinimui darbu ir pasirinkimui dirbti visą darbo dieną. Pranešime teigiama: "Absolventai pranoksta mažiau išsilavinusius bendraamžius. Ir kai šiandien jaunimas yra lyginamas su ankstesnėmis kartomis, aukštąjį išsilavinimą įgijusių ir žemesnį išsilavinimą turinčių darbuotojų ekonominės padėties skirtumas šiais laikais yra kaip niekada didelis."


Kokia universitetų kokybė?


Vis dėlto yra įvairių galimybių studijuoti visame pasaulyje, taip pat įvairaus prestižo ir kokybės universitetų - jie reitinguojami pagal nustatytus kriterijus. Kai kuriose disciplinose, ypač humanitarinėse srityse, aukštojo mokslo laipsnio pasiekimas yra santykinai nesudėtingas, tačiau abejotinas pritaikymas siekiant karjeros. Daugelis tokių absolventų dirba su studijomis nesusijusį darbą, pavyzdžiui, filosofijos ir politikos mokslus krimtę absolventai dažnai dirba klientų aptarnavimo arba projektų valdymo srityse.


Nors aukštasis išsilavinimas vis dar svarbus kriterijus renkantis būsimą darbuotoją, tačiau darbdaviams labiau rūpi kandidato darbinė patirtis ir įgūdžiai. Tai ypač aktualu šiuolaikinėjė globalioje talentų paieškoje, o darbo jėgos mobilumas ir protų nutekėjimas dažniausiai būdingas toms šalims, kuriose profesionalų atlyginimai yra maži.
Tačiau dauguma atvejų universitetas tampa bilietu į puikią karjerą. Daugelis studentų ypač vertina galimybę mokytis užsienyje.

student debt education salary repaying income graduatesAr apsimoka imti paskolą studijoms?


Aukštojo išsilavinimo vertė, kalbant apie per visą gyvenimą gaunamas pajamas, yra abejotina tose šalyse, kuriose mokslams imamos ypatingai didelės paskolos, pvz., JAV ir Australijoje.
Vakaruose, ypač JAV, kalbant apie švietimą, atsiranda antras kraštutinumas: didėjančios studentų paskolos. Dar niekada anksčiau tiek daug jaunų amerikiečių, jaunesnių nei 30 metų, neturėjo tokių didelių skolų, iki 70 proc. absolventų slegia paskolų našta.
Apskaičiuojant aukštojo mokslo finansinę naudą, reikia atsižvelgti į sukauptos skolos grąžinimo laiką - būtina sąlyga yra gerai apmokamas darbas. 
Daugelis ekspertų mano, kad dėl ilgalaikių studijų paskolų nesiryžtama imti paskolos būstui, taip pat atidedama tėvystė bei vėliau išeinama į pensiją. Jauniems žmonėms reikia iš anksto apskaičiuoti savo būsimas pajamas, bei studijų skolos grąžinimo trukmę, o tai daugiausia priklauso nuo pasirinktos studijų krypties.education and income salary growth students debt studyingUniversitetinis išsilavinimas ne visuomet yra sėkmės garantas


Daugelis žmonių mano, kad išsilavinimo galima siekti ir už struktūrizuotos švietimo sistemos ribų ir, kad išsilavinimas nėra vienintelis sėkmės kriterijus.
Praktikoje vyrauja didelis skirtumas tarp universitetų absolventų skaičiaus ir realių darbo rinkos poreikių. Pastebima, kad švietimo institucijos nepatenkina darbo rinkos poreikių.
Įmonės laisvoms darbo pozicijoms užimti ieško darbuotojų su tam tikrais įgūdžiais ir kompetencijomis. Štai kodėl kai kuriems darbdaviams išsilavinimas nėra pagrindinis darbuotojo pasirinkimo kriterijus. Šalyse, kuriose nedarbo lygis yra žemas, o konkurencija tarp kandidatų yra aštri, darbdaviai dažnai nekelia itin griežtų reikalavimų ir pirmenybę teikia darbo patirčiai.
Jaunimas, norintis išvengti studijų skolų, turi dar vieną kelią: pradėti anksčiau dirbti, įgyti vertingos patirties ir specializuotis. Tokie žmonės laikui bėgant įgyja išsilavinimą pagal rinkos poreikius ir reikalavimus arba pradeda savo verslą.

Naujienos

18
Feb.
Pageidaujamas ir realus atlyginimas: į ką reikėtų atsižvelgti ketinant keisti karjerą?

Tarptautinio atlyginimų portalo „Paylab“ (Lietuvoje www.manoalga.lt) atlikto tyrimo duomenimis, pirmą kartą į darbo rinką žengiančiųjų lūkesčiai dėl atlyginimo yra didžiausi. Kuo vyresnis žmogus ieško darbo, tuo labiau jo lūkesčiai dėl atlyginimo atitinka tikrovę. Be to, jie linkę prašyti mažesnio darbo užmokesčio pretenduodami atlikti darbus, kurių anksčiau jie nėra dirbę. Didžiausio atlyginimo tikisi jaunesni nei 24 metų darbuotojai. Z kartos atstovai – dabartiniai absolventai ir darbo rinkos naujokai – tikisi gauti atlyginimą, vidutiniškai 9 proc. didesnį nei realusis darbo užmokestis, kurį gauna šios amžiaus grupės darbuotojai.

18
Feb.
Kokią darbuotojų metinio atlyginimo dalį sudaro finansiniai priedai?

„Paylab“ (Lietuvoje – manoalga.lt) atlyginimų portalas išanalizavo atskirų pareigybių atlyginimus ir piniginių priedų paplitimą. Finansiniai priedai – tai patrauklus pajamų šaltinis, galintis stipriai papildyti fiksuotą metinių pajamų dalį. Darbdaviai taiko šią skatinimo formą siekdami motyvuoti darbuotojus per kalendorinius metus ir išreikšti jiems padėką už atliktą darbą biudžetinių metų pabaigoje. Svarbu atsiminti, kad tik kai kurie darbdaviai siūlo darbuotojams pinigines priemokas. Tai didžiąja dalimi priklauso nuo darbdavio finansinės padėties. Plačiau praktikoje taikomas nefinansinio pobūdžio skatinimas.

16
Aug.
Manoalga.lt (Paylab) patobulino darbo užmokesčio analizę pritaikant regresinį skaičiavimo modelį

Tarptautinis "Paylab" tinklas, kuriam priklauso 19 lokalių atlyginimų portal (Lietuvoje – www.manoalga.lt), pristatė naujovišką darbo užmokesčio duomenų apdorojimo būdą - regresinį modelį, kuris pagerina atlyginimų analizę ir pateikia išsamesnius bei detalesnius darbuotojų atlyginimų duomenis. Šis metodas leidžia pateikti daug daugiau informacijos iš surinktų duomenų ir, atsižvelgiant į ryšius tarp atskirų duomenų rinkinių, geriau apskaičiuoti atlyginimus kai yra nepakankamas darbo užmokesčio duomenų kiekis. Jis taip pat gali visiškai patenkinti platesnį spektrą klientų, suinteresuotų darbo užmokesčio analize.