Aukštojo išsilavinimo įtaka atlyginimo dydžiui

Jūsų išsilavinimas greičiausiai turės įtakos jūsų vaikų išsilavinimo krypčiai ir lygiui. Įvairūs tyrimai parodė, kad jei tėvai turi universitetinį išsilavinimą, labai tikėtina, kad jų vaikai taip pat studijuos aukštojoje mokykloje. Tuo tarpu vaikai iš socialiai nepalankios aplinkos, daugiausia dėl savo tėvų požiūrio, turi mažesnius tikslus, lūkesčius ir geresnio gyvenimo perspektyvas. Daugeliui jaunų žmonių aukštasis mokslas padidina teigiamų pokyčių galimybę ir leidžia kovoti su skurdu. Bet ar verta investuoti laiką, energiją ir pinigus studijoms universitete? Paylab.com (Lietuvoje – www.manoalga.lt) pažvelgė į šį klausimą šiek tiek plačiau.


Aukštasis mokslas suteikiami privalumai


Europoje, ypač Vidurio Europos šalyse, Balkanuose ir Baltijos šalyse, kuriose universitetinis išsilavinimas daugiausia yra nemokamas, aukštasis mokslas tikrai atsiperka dėl jo teigiamo poveikio darbo užmokesčiui. Remiantis darbuotojų atlyginimų analize, absolventai uždirba vidutiniškai dvigubai daugiau nei turintys vidurinį išsilavinimą. Darbo užmokesčio skirtumas su amžiumi tik didėja, nes aukštąjį išsilavinimą turinčių darbuotojų atlyginimas auga visu aktyvios karjeros periodu. Kalbant apie viso gyvenimo pajamas, vidurinį išsilavinimą turintys darbuotojai niekada nesugebės sumažinti darbo užmokesčio skirtumo su aukštąjį išsilavinimą turinčiais darbuotojais.


Remiantis Amerikos tyrimų centro "Pew Research" analize, universitete įgyti įgūdžiai turi teigiamą poveikį būsimam finansiniam statusui, pasitenkinimui darbu ir pasirinkimui dirbti visą darbo dieną. Pranešime teigiama: "Absolventai pranoksta mažiau išsilavinusius bendraamžius. Ir kai šiandien jaunimas yra lyginamas su ankstesnėmis kartomis, aukštąjį išsilavinimą įgijusių ir žemesnį išsilavinimą turinčių darbuotojų ekonominės padėties skirtumas šiais laikais yra kaip niekada didelis."


Kokia universitetų kokybė?


Vis dėlto yra įvairių galimybių studijuoti visame pasaulyje, taip pat įvairaus prestižo ir kokybės universitetų - jie reitinguojami pagal nustatytus kriterijus. Kai kuriose disciplinose, ypač humanitarinėse srityse, aukštojo mokslo laipsnio pasiekimas yra santykinai nesudėtingas, tačiau abejotinas pritaikymas siekiant karjeros. Daugelis tokių absolventų dirba su studijomis nesusijusį darbą, pavyzdžiui, filosofijos ir politikos mokslus krimtę absolventai dažnai dirba klientų aptarnavimo arba projektų valdymo srityse.


Nors aukštasis išsilavinimas vis dar svarbus kriterijus renkantis būsimą darbuotoją, tačiau darbdaviams labiau rūpi kandidato darbinė patirtis ir įgūdžiai. Tai ypač aktualu šiuolaikinėjė globalioje talentų paieškoje, o darbo jėgos mobilumas ir protų nutekėjimas dažniausiai būdingas toms šalims, kuriose profesionalų atlyginimai yra maži.
Tačiau dauguma atvejų universitetas tampa bilietu į puikią karjerą. Daugelis studentų ypač vertina galimybę mokytis užsienyje.

student debt education salary repaying income graduatesAr apsimoka imti paskolą studijoms?


Aukštojo išsilavinimo vertė, kalbant apie per visą gyvenimą gaunamas pajamas, yra abejotina tose šalyse, kuriose mokslams imamos ypatingai didelės paskolos, pvz., JAV ir Australijoje.
Vakaruose, ypač JAV, kalbant apie švietimą, atsiranda antras kraštutinumas: didėjančios studentų paskolos. Dar niekada anksčiau tiek daug jaunų amerikiečių, jaunesnių nei 30 metų, neturėjo tokių didelių skolų, iki 70 proc. absolventų slegia paskolų našta.
Apskaičiuojant aukštojo mokslo finansinę naudą, reikia atsižvelgti į sukauptos skolos grąžinimo laiką - būtina sąlyga yra gerai apmokamas darbas. 
Daugelis ekspertų mano, kad dėl ilgalaikių studijų paskolų nesiryžtama imti paskolos būstui, taip pat atidedama tėvystė bei vėliau išeinama į pensiją. Jauniems žmonėms reikia iš anksto apskaičiuoti savo būsimas pajamas, bei studijų skolos grąžinimo trukmę, o tai daugiausia priklauso nuo pasirinktos studijų krypties.education and income salary growth students debt studyingUniversitetinis išsilavinimas ne visuomet yra sėkmės garantas


Daugelis žmonių mano, kad išsilavinimo galima siekti ir už struktūrizuotos švietimo sistemos ribų ir, kad išsilavinimas nėra vienintelis sėkmės kriterijus.
Praktikoje vyrauja didelis skirtumas tarp universitetų absolventų skaičiaus ir realių darbo rinkos poreikių. Pastebima, kad švietimo institucijos nepatenkina darbo rinkos poreikių.
Įmonės laisvoms darbo pozicijoms užimti ieško darbuotojų su tam tikrais įgūdžiais ir kompetencijomis. Štai kodėl kai kuriems darbdaviams išsilavinimas nėra pagrindinis darbuotojo pasirinkimo kriterijus. Šalyse, kuriose nedarbo lygis yra žemas, o konkurencija tarp kandidatų yra aštri, darbdaviai dažnai nekelia itin griežtų reikalavimų ir pirmenybę teikia darbo patirčiai.
Jaunimas, norintis išvengti studijų skolų, turi dar vieną kelią: pradėti anksčiau dirbti, įgyti vertingos patirties ir specializuotis. Tokie žmonės laikui bėgant įgyja išsilavinimą pagal rinkos poreikius ir reikalavimus arba pradeda savo verslą.

Naujienos

18
Apr.
Kodėl kiti uždirba daugiau nei aš?

Devyni veiksniai, kurie turi įtakos jūsų atlyginimui 2019 Balandis. Yra įvairių būdų, kaip analizuoti savo atlyginimą, nes jis priklauso nuo daugybės faktorių, ypač - konkretaus darbo. Tarptautinis Paylab.com portalas informaciją apie darbo užmokestį kaupia jau daugiau nei 10 metų ir turi vietinius atlyginimo portalus daugiau nei 20 šalių (Lietuvoje – www.manoalga.lt). „Paylab“ sudarė devynių pagrindinių faktorių, kurie išsamiai paaiškina, kodėl uždirbate daugiau ar mažiau nei rinkos norma, sąrašą. Juos verta turėti omenyje kitą kartą, kai analizuosite savo pajamas ar ieškosite galimybės kažką keisti savo karjeroje.

08
Apr.
Įrankis, kuris leidžia pasitikrinti ar gaunate mokate teisingą atlyginimą

Informacijos apie atlyginimus dažniausiai ieško informacinių technologijų, vadybos ir administracijos darbuotojai. Tokie duomenys gauti atlikus visų per praeitus metus Paylab sistemoje (Lietuvoje – www.manoalga.lt) užpildytų atlyginimo anketų analizę. Darbo užmokesčio koregavimas įmonėse yra dinamiškas procesas, kadangi vadovai stengiasi subalansuoti atlyginimą taip, kad jis būtų teisingas kompanijos viduje ir konkurencingas darbo rinkoje. Darbuotojai dažniausiai užpildo atlygio anketas besiruošdami darbo pokalbiui ar veiklos vertinimui.

22
Feb.
„Paylab“ įvairovės tyrimas: kurioms darbovietėms būdinga darbuotojų įvairovė?

Tarptautinis „Paylab“ (Lietuvoje www.manoalga.lt) atliktas įvairovės tyrimas atskleidė, kad keturi iš dešimties Europoje dirbančių asmenų savo dabartinėje darbovietėje nesusiduria su darbuotojų įvairove. Tyrimo metu nagrinėti įvairūs darbuotojų kolektyvo sudėties aspektai. „Paylab“ daugiausia dėmesio skyrė šioms šešioms sritims: darbuotojų amžiui, motinystei, kilmei, tautybei arba pilietybei, fizinei negaliai ir lytinei tapatybei arba orientacijai. Šie aspektai dažnai tampa kliūtimi įsidarbinti. Tyrimo tikslas buvo nustatyti, kokiu mastu darbuotojai dirbdami komandoje susiduria su užsieniečiais, mažumų ir etninių grupių nariais, fizinę negalią turinčiais asmenimis, mažus vaikus auginančiomis motinomis, vyresniais nei 55 metų amžiaus darbuotojais ir kitokios lytinės orientacijos ar tapatybės asmenimis.